Muzejska radionica „Mali Rimljani u Sikulima“

Muzejska radionica „Mali Rimljani u Sikulima“ Muzej grada Kaštela je osmislilo radionicu pod nazivom „Mali Rimljani u Sikulima“ u sklopu projekta oživljena povijest i eksperimentalna arheologija Splitsko-dalmatisnke županije. Autori projekta su Mario Klaić, muzejski savjetnik pedagog i Anamarija Bralić, kustosica arheologije. Za potrebe provedbe radionice osmišljena je i izrađena pedagoška mapa za izrezivanje „Odjeni Rimljane“ i komplet odjeće za jedan razred (odjeća patricija, plebejaca, robova, vojnika i nevjeste).

Radionica je prvenstveno namjenjena za treći, četvrti i peti razred osnovne škole. Traje četiri školska sata, a u provedbi se sastoji od dva dijela. Prvi dio radionice se odvija u prostorima škole, u trajanju od dva školska sata, gdje se djeca kroz pedagošku mapu „Odjeni Rimljane“, uz pomoć učitelja i muzejskog pedagoga, upoznaju s dijelovima odjeće starih Rimljana, ali i s društvenom podjelom i načinom života u vrijeme nekadašnjeg grada Sikula. Grad Sikuli se nalazio na području današnjeg Resnika, a tijekom vremena je porušen. Drugi dio se sastoji od posjeta učenika muzeju, također u trajanju od dva školska sata. Djeca u muzeju odijevaju odjeću starih Rimljana te kroz razgledavanje arheološke izložbe „Potopljeni Sikuli“ i gledajući kroz VR (virtualna stvarnost) naočale, idejnu rekonstrukciju nekadašnjeg naselja Sikuli, ponavljaju naučeno u školi i produbljuju znanje.

Radionice su u tijeku, a za dogovor se možete javit na kontakt e-mail: dajana.dageta@gmail.com Dajani Popović-Dageta ili na službeni broj telefona Muzeja grada Kaštela 021 260 245. Za sada su provedene u suradnji s osnovnom školom „Prof. Filipa Lukasa“ u Kaštel Starom s djecom i učiteljicama trećih razreda.