Fotografije s otvorenja izložbe "Villa Nika"
04. lipanj, 2020.
Sinoć je u našem muzeju otvorena izložba „Villa Nika“ nastala pomnim istraživanjima Sanje Acalija, autorice izložbe i knjige uz nesebičnu pomoć stručnjaka, među kojima posebno ističemo Katju Marasović, projektanticu rekonstrukcije Ville Nike i članove obitelji dr. Petra Kambera kao i pokrovitelje Grad Kaštela i Turističku zajednicu Grada Kaštela.
Uz asistenciju muzejskog restauratora Davida Milića izronili su obrisi nekadašnje dostojanstvene ljepote ove kuće koja je inspirirala oblikovni koncept izložbe, izgrađene i na intrigantnim vizualnim referencama Kamberovog života.
Izložbu je otvorila Ana Grgić, docentica na Fakultetu građevinarstva, urbanizma i arhitekture u Splitu koja je primjetila da gotovo u pravilu davna, lijepa vremena prizivaju našu nostalgiju pa smo ih često skloni i romantizirati, pogotovo one tužne epizode kakve su zaogrnule i vilu Niku. No priča Petra Kambera je autentična, on je, gotovo poput lika iz kakvog klasičnog romana, uvjerljivo ostavio za sobom svoju životnu brazdu. Ta je jezična analogija života i mora u njegovom slučaju čak i lišena metafore: Kao vječni zaljubljenik u more i brodove, pasionirani veslač i jedriličar, Kamber je svojom brodicom dojedrio u Kaštela i u Kaštela se zaljubio. Rekli bi, nepogrešivi spoj: zaljubljenik u Kaštela, splitsko dijete i bečki student - Kamber u svoju viziju uvlači još jednog bečkog studenta, svog suvremenika i prijatelja Špira Nakića kojemu povjerava projekt. Nakić je već ostavio trag, njegova kuća na splitskoj Pjaci de facto obilježava početak markantnog opusa splitske moderne arhitekture 20-og stoljeća. Nakić tako projektira vilu koju Kamber resi imenom svoje supruge. Ona niče u duhu novoga vremena uz pomno njegovanje naslijeđa. Krase je obilježja srednje-europske secesije, sjeverno-talijanske gradnje, ali i tradicionalnog graditeljskog jezika, obilježja koja skladno grade ovaj biser kaštelanskog raja.
Nesretnim spletom okolnosti i međuratne gospodarske krize vila svoj život nažalost nastavlja van okrilja Kamberove obitelji, pritajeno stari i propada u čekanju da bude vraćena svom sjaju. I srećom, konačno svjedočimo i tome, uz zaslugu Grada Kaštela te potporu i angažman brojnih stručnjaka i institucija, Kaštelima se vraća jedna od najljepših vila uz koju je iznikao jedan od najljepših dalmatinskih hotela, jedan od najljepših perivoja i jedna od najljepših priča.
Uz Katju Marasović, projektanticu rekonstrukcije Ville Nike, gospođu Maricu Berket, rođ. Rismondo i gospodina Mihovila Rismonda, unuka dr. Petra Kambera, za sačuvano arhivsko gradivo zaslužan je Ljubomir Radić, viši kustos Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu. Zahvaljujemo im kao i svima koji su nesebično doprinijeli ovom događaju.
Izložba se može razgledati do kraja kolovoza. |