Pedagoške akcije "Lijeva se gips, bronca, zlato..." i "Istražimo vilu rustiku" u Muzeju grada Kaštela“

Pedagoški odjel Muzeja grada Kaštela održaoje muzejsku edukativnu akciju pod nazivom Ljeva se gips, bronca, zlato... u prostorima Dvorca Vitturi u Kaštel Lukšiću. Kulturna akcija održana je u sklopu trajanja izložbe Marin Studin-simultani kodovi i 6. akcije JUUU-HUUU! Praznici su, idemo u muzeje! Namijenjena je djeci i mladima tijekom i nakon zimskih školskih praznika. Autori i voditelji muzejskih radionica Ljeva se gips, bronca, zlato... su Mario Klaić – ljevaonica i Sanja Jaman – učionica. Radionice su održane: 28. i 30. prosinca 2015. godine i 7. i 8. siječnja 2016. godine,a biti će još održane 20., 21. i 29.ovog mjeseca. Kipari lijevaju svoja djela u zlatu, srebru, bronci ..., ali najprije odlijevaju u gipsu. Polaznici likovne radionice-ljevaonice su kao i kipar Marin Studin, odlili njegov reljef - umanjenu repliku reljefa Naviještenje. Svaki sudionik ju je sam odlio i sa sobom kući, za uspomenu, ponio. Osim ljevanja, naučili su i o mnogim kiparevim djelima. Oni koji nisu htjeli prljati ruke gipsom učili su u muzejskoj radionici-učionici okruženi djelima našeg velikog kaštelanskog umjetnika. Promatranjem izložbe uz Kaštilkovu zabavnu pitalicu naučili su više o Marinu Studinu i njegovim djelima. Ada Danek, autorica i voditeljica muzejske radionice Istražimo vilu rustiku, održala je radionice 4. i 5. siječnja 2016. godine u Nadbiskupskom kaštelu u Kaštel Sućurcu. Djeca su, uz ponekog starijeg, istraživala i učila igrajući se i ugodno družila. Kako je to izgledalo najbolje ilustriraju priložene fotografije.