Izložba: PETAR JAKELIĆ, Radovi malog formata, 1961. – 2018. - (FOTOGALERIJA)

Slikarstvo Petra Jakelića od samog je početka suglasje neonadrealističkih strujanja, s kojima se susreo za vrijeme studija krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina, i klasičnog, lirskog realizma i simbolizma. To pokazuju i dosad neizlagani mali formati, nastali od 1961. do 2018. Iako se ne radi o retrospektivi autorovih ključnih djela, ove male slike nastale u pedesetsedmogodišnjem rasponu privilegij su i zanimljivost. Rađene su u različitim tehnikama, u kojima ćemo prepoznati vrsnog crtača, grafičara i slikara s jasnom pozornošću prema métijeru. .. Slikarske mijene zahvaćaju prije svega crtež i slikarsku izvedbu, jer sadržajno on uvijek ostaje u istom interesnom području. Tematske podloge i motiviku desetljećima crpi iz imaginarnog i simboličnog svijeta odrastanja u Prugovu u Dalmatinskoj zagori, mediteranske kulture i klasične mitologije, kojima je očaran tijekom školovanja u Trogiru i Splitu. U njegovim malim formatima možemo pratiti raspone raznih raspoloženja: romansirana i suzdržana, tužna i mistična, turobna egzistencijalistička, dramatična i mitološko-erotska… Ova je izložba prigoda upoznati nešto drugačijeg, u izričaju ležernijeg Jakelića, koja pruža još jedan rakurs na njegov rad, kao što je to bila njegova sjajna izložba Dvanaest crno- bijelo-sivih u Galeriji umjetnina u Splitu 2016. Još kao mlad student, odredio je biti „okrenut sam sebi“ kako kaže. Vjeran figuraciji, slika svoj imaginarij, svoj simbolički i poetični svijet koji se referira na stvarnost, osobnu povijest i kulturu i sve što je radio i radi duhovito simplificira rečenicom: Meni su dragi moji tonovi, moje ženske, moji oblaci i gotovo. ( iz predgovora kataloga, Mirela Duvnjak, muzejska savjetnica, Odjel moderne i suvremene umjetnosti).