Muzejska edukativna radionica: Veze muzeja i župne crkve

U povodu međunarodnog Dana muzeja 18. svibnja, a u okviru muzejske edukativne akcije i nagradne igre ovogodišnje teme VEZE,koja se već devetnaestu godinu odvija u brojnim hrvatskim muzejima i ustanovama kulture, održati će se muzejska radionica pod nazivom Veze muzeja i župne crkve.Muzejska edukativna akcija održati će se od 18. travnja do 18. svibnja 2014. godine u Muzeju grada Kaštela i župnoj crkvi Uznesenja BDM u Kaštel Lukšiću.
Muzejska radionica Veze muzeja i župne crkve namijenjena je ranom učenju povijesti i umjetnosti. Učenje o njima počinje s onim što nam je najbliže, a to su mjesto u kojem živimo i kulturno-povijesni spomenici koje posjećujemo ili pokraj kojih svakog dana prolazimo. Rodni kraj je prva, najljepša i najdraža učionica. Namijenjena je djeci nižih razreda osnovne škole koja upoznaju povijest i ljepote svojega mjesta.U tome im žele pomoći Muzej grada Kaštela i Župni ured Uznesenja BDM u Kaštel Lukšiću. U muzejskoj radionici djeca uče o svojoj župnoj crkvi! Saznaju odgovore na brojna pitanja. Neki od njih su: Kome je posvećena nova župna crkva? Koliko je visok zvonik nove župne crkve? Koja je najstarija slika u župi? Koja je veza između slike Velike Gospe i župne crkve? Koja je veza između muzeja i crkve? Što to povezuje muzej i crkvu? Muzej i crkvu povezuje kultura, ljepota i umjetnost. U muzeju i crkvi ima zanimljivih, vrijednih, rijetkih i lijepih predmeta. Namjera muzejske radionicenamijenjenedjeci je posjeta i razgledavanje muzeja i župne crkve uz stručno vodstvo. U Muzeju djeca razgledaju izložene predmete. Mnogi ti predmeti su umjetnička djela. Neki su vrlo slični predmetima koje vidimo u crkvi. Moraju li umjetnička djela biti samo u muzejima? Jesu li muzeji jedini koji čuvaju kulturno blago naroda? Zašto? Surađuju li muzeji i crkva? Jesu li u crkvi sve što vidimo umjetnička djela? Muzej grada Kaštela je u zajedničkom projektu s župnim uredom Uznesenja BDM u Kaštel Lukšiću izradiokvalitetnu dvostranu slagalicu- pazzle i vodič za djecu i roditelje župne crkve u Kaštel Lukšiću. Autor projekta je viši muzejski pedagog Mario Klaić.Kroz učenje, vodič i igraonicu djeca,njihovi roditelji i nastavnicićenaučiti o njoj u osmišljenoj muzejskoj radionici.Pridružite se našoj zajedničkoj akciji!

Mjesto održavanja: Kaštel Lukšić, Dvorac Vitturi, Muzej grada Kaštela, Župna crkva Uznesenja BDM u Kaštel Lukšiću.
Vrijeme održavanja: travanj – svibanj 2014. god.
Prijave grupa za radionicu: u dogovoru s muzejskim pedagogom MGK-a
Dob: od 6 do 12 godina