Izložbe SICULI SUBMERGED / Potopljeni Sikuli i Underwater Man-Made Landscapes

U Muzeju grada Kaštela, u stalnom postavu arheološkog odjela na drugom katu kaštel Vitturija 27. travnja 2022 otvorene su dvije izložbe koje su nastale u sklopu projekta EU Interreg Italy - Croatia UnderwaterMUSE.
Jedna je rezultat foto natječaja koji je bio otvoren 2021. godine i naslovljena je „Underwater Man-Made Landscapes“. Nakon završetka natječaja izabrano je 20 najboljih fotografija tematikom vezana uz podmorsku baštinu Jadranskog mora a sudjelovali su hrvatski i talijanski fotografi. Pobjednici su: Loriana Marović i Božidar Vukičević. Nagrada im je sudjelovanje na završnoj izložbi u sklopu projekta u Lecce, Puglia početkom lipnja ove godine.
Druga izložba je „Potopljeni Sikuli“ koja prikazuje rezultate podmorskih arheoloških istraživanja koji su provedeni u sklopu projekta. Uz nove rezultate prezentiran je i materijal pronađen pri ranijim istraživanjima kao i materijal koji su sakupili ronioci Neven Lete i Ivica Svilan. Naglasak je stavljen na tri glavna vremenska i kulturna razdoblja koja su pronađena u podmorju Resnika. To su ostaci neolitskog naselja, naselja s pristaništem iz 2 -1 st pr. Kr. te rimskog pristaništa. Dio izložbe čini virtualna rekonstrukcija svih triju naselja u Resniku koje je izradila zagrebačka tvrtka Novena d. o. o., a koje se može pogledati preko VR naočala Oculus 2.
Autori izložbe su Anamarija Bralić, Ivanka Kamenjarin, Mate Parica, Dajana Popović-Dageta i Ivan Šuta. Za likovni postav su bili zaduženi Anamarija Bralić, Ante Jureškin, Ivanka Kamenjarin, Ivan Šuta, Dominik Žanić.
Manji, popularno-stručni katalog je tiskan, sadrži tekstove na hrvatskom, talijanskom i engleskom jeziku.  Veći, stručan katalog će biti tiskan i prezentiran na završnom događanju u Lecce, Italija početkom lipnja. Izložba i katalog sufinancirani su sredstvima Interreg Italy – Croatia UnderwaterMUSE.
Izložbe je otvorila Marija Vučica,  privremena pročelnica u Gradskoj upravi Kaštela, a mogu se posjetiti u redovnom radnom vremenu muzeja do 15. lipnja 2022. godine.