ADVENT (Došašće) Advent - naziv je za Došašće, razdoblje koje traje četiri tjedna uoči Božića, a započinje nedjeljom koja pada između 27. studenoga i 3. prosinca. To je vrijeme u crkvenoj godini kad se kršćani intenzivnije pripravljaju na svetkovine Božića i Bogojavljenja, vrijeme iščekivanja punog uživanja koje teži i pronalazi svoje ispunjenje u Božiću. Karakteriziraju ga rane mise ’zornice’ i pjevanje Božićnih pjesama. 1. Gramofonske ploče s Božićnim pjesmama u izdanju Hrvatskog književnog društva Sv. Ćirila i Metoda, Zagreb, 1967. Godina, MGK Advent završava Božićnim bdijenjem u predvečerje Badnje večeri. U proteklim je stoljećima ovo razdoblje predstavljalo ozbiljan post i zabranu svih slavlja i veselja uključujući ženidbe i udaje pa se običavalo reći: “Ko se ženi u Adventu, vodi ženu nekuntentu.”
“Prosinac projo,
veliki zlojo,
donesi led,
svud kali jed.”
30. studenoga,blagdan sv. Andrije nagovještava početak zime kad bi se u narodu običavalo reći: “Sveti Andre, bile brade” ili “Sveti Andre dili kabanice”. U Kaštelima, prema pučkom vjerovanju ovaj dan određuje početak Došašća.
6. prosinca blagdan je svetog Nikole. Živio je u 4. stoljeću i bio biskup u gradu Miri u današnjoj Turskoj. Poznat je kao zaštitnik putnika, pomoraca, ljekarnika, mlinara ali i darovatelj djece. U Kaštel Starom posebno se štuje sveti Nikola ’putnik’. Crkvica njemu u čast sagrađena je davne 1860. godine. Kult svetoga Nikole oživljen je i u crkvi svetog Ivana u mjestu, gdje se štuje na oltaru svetog Križa, a njegov lik nalazimo i na oltarnoj slici. U prošlim stoljećima nakon Svete mise župan je puk i bratime častio ’galetinima’. Običaj darivanja toga dana oživljen je i u novije doba. Sveti Nikola odjeven je u crveni plašt, biskupski ornat, nosi mitru i ima sijedu bradu. Kao i sveta Luce djeci sprema darove večer prije blagdana u pripremljene čarapice. Prati ga zločesti Krampus, odjeven u crno, s rogovima i lancima. 2. Sveti Nikola i zločesti Krampus u Župnoj crkvi u Kaštel Kambelovcu osamdesetih godina dvadesetog stoljeća Poslije Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj je u razdoblju socijalizma zbog promicanja novih ’ideoloških’ vrijednosti izbrisan je sveti Nikola i zamijenjen ’podobnim’ Djedom Mrazom, likom ’uvezenim’ iz Sovjetskoga Saveza koji je bio identičan poznatom Santa Clausu. Bio je to lik dobroćudnoga debeljuškastog djedice bijele brade, odjevenog u crveni kaputić sa širokim remenom i crvenom kapicom koji je djeci donosio darove u vreći. Tijekom devedesetih godina dvadesetoga stoljeća, sasvim neprimjereno promicatelji tržišnih vrijednosti mijenjaju mu ime u Djeda Božićnjaka. 3. U Dječjem vrtiću ex „Čika Janko“ u Kaštel Gomilici šezdesetih godina dvadesetog stoljeća 4. Predstava i darovi Djeda Mraza u u Dječjem vrtiću ex „Čika Janko“ u Kaštel Gomilici šezdesetih godina dvadesetog stoljeća 5. Kaštel Štafilić krajem sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća (obitelj Žanić)
6. Dočekivanje sv. Luce, razglednica, MGK
7. “Svileni bombon“, MGK Od Svete Lucije do Božića dijeli nas dvanaest dana. Nazivaju se brojanice, lucijanski dani koji su prema poganskome vjerovanju pogodni za proricanje vremena pa se u narodu obično govorilo: 21. prosinca blagdan je svetoga Tome, najbliži Božiću i početak je pravih Božićnih blagdana. Tog dana se ide na ispovijed i pričest. U stara vremena tad bi se obično “klali prajci” i veselo bi se pjevalo: “Sveti Toma, ubij prajca doma, Izreke u narodu: “U Božića tri nožića, jedan riže pečenicu, drugi riže divenicu i treći riže kobasice.” Sveti Toma pita: “Gospodine, zašto se ne svetkuje dan moj? U Kaštelima se svetkuje i Sveti Špiridon, zaštitnik maslinara i blaga, slavi se 14. prosinca. Kaštelani su bili skloni pošumljavanju. Zasađivali su puteve i prilaze poljima trudeći se da sve bude ukrasno i korisno. Do Bijaća vodio je Javorski put koji se svake godine na dan svetoga Špiridona pošumljavao novim sadnicama lovora. Polja su pošumljavali mladim maslinama. U crkvama u Kaštel Novom i Kaštel Kambelovcu su uz sliku svetoga Špiridona redovito palili lumin. Nižući se tako blagdan za blagdanom, približio bi se i Božić, dan rođenja malog Božića ili kako u Evanđelju po Luki piše: “Evo javljam vam blagovijest, veliku radost za sav narod; danas vam se ... rodio Spasitelj” (Lk,2,10-11). Ta rečenica ujedno predstavlja prvu ushićenu Božićnu poruku na svijetu. Od njegova rođenja puci čitavoga svijeta broje godine ljudskoga življenja, prije i poslije Krista, pa je Božić, uz Uskrs, najveći kršćanski blagdan. Devetnica Božiću započinjala bi 15. prosinca slavljenjem misa zornica s početkom u četiri ili pet sati ujutro. |